Japonia

Postat de panacris in Cu de toate pe 24 Iul 2013 | 3775 vizualizari

Comentarii (6)

24.07.2013, 18:29

Nu stiam lucrurile acestea! E foarte bine cum procedeaza, de mici sunt invatati ce trebuie sa faca si cum e bine!

24.07.2013, 18:33

Ar trebui luat ca exemplu...macar putin...

24.07.2013, 18:34

25.07.2013, 00:13

Stiam multe din acestea . Ordinea , igena , disciplina aduc progres social si implicit economic

25.07.2013, 22:49

Te invit in trenurile cu care fac eu naveta sa vezi cum inteleg romanii sa respecte dreptul la intimitate si la liniste . Nu iti recomand sa le faci observatie , pari o persoana mai sensibila . Nu e vorba doar ca nu se stiu unele reguli de comportament , pur si simplu multi n pot sa respecte astfel de reguli si ar trebui sa li se interzia accesul in mijloacele de transport in comun . Proprietarii de caini din orase sunt niste generatori de infectii si mirosuri pestilentiale si sunt convinsi ca au acest drept .La romani , cine face curatenie la locul de munca sau intr-un spatiu public este mai prost decat ceilalti care se simt valorizati cu cat sunt mai nesimtiti si mai puturosi .
Multi dintre angajatii CFR (nu se pot numi ceferisti multi dintre ei ) nu au niciun respect fata de disciplina , nu au cultul muncii .La ei totul se calculeaza in functie de spaga pe care o pot da sau pe care o pot primi . Calatorii, clientii , nu sunt priviti ca cei care le platesc salariile .
In localurile publice si nu numai importanta este fala .Multi clienti fac fel de fel de mutre desi acasa rareori sunt in stare sa puna pe masa o mancare de o calitate asemanatoare . Despre risipa nu are rost sa mai vorbim .Igiena personala este deficitara chiar si la persoane care au venituri mai mult decat decente .Mizeria din spatiile publice reflecta gradul de igiena personala a multora dintre romani . Ce spui tu sunt pentru noi doar vise .

31.07.2013, 12:30

Super articol! Ce sa zic.....suntem la ani lumina distanta de un asemenea comportament. La noi, copiii se intrec in gadget-uri si dispozitive care mai de care mai evoluate (cu toate ca japonezii ar fi mai indreptatiti sa faca asta , si isi ocupa mintea numai cu lucruri lipsite de valoare! Cat despre bun simt.....ne cam lipseste )

Adauga comentariu
  • zambet
    • :))
    • :)
    • :D
    • =D>
    • >:D<
    • :x
    • :-*
    • :S
    • >:)
    • :">
    • :((
    • :(
    • ;)
    • :P
    • =))
    • :-h
    • :-q
    • :-bd
    • <:-P
    • :-??
    • \:D/
    • ;;)
    • @};-
    • ~O)
Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Salată cu burrata și jamon - Rețeta rapidă și plină de savoare

ieri la 10:47

Cartofi noi cu brânză de burduf și bacon - Rețeta gustoasă și sățioasă

pe 25.06 la 05:34

Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase

pe 23.06 la 08:47

Pâine umplută cu carne de vită - Rețeta simplă și gustoasă

pe 22.06 la 10:16

TOP
utilizatori

Rocsi

209 puncte

vasimur

140 puncte

MotanLaOale

40 puncte

Sidy

13 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]

 
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase
De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța deserturilor franțuzești și din plăcerea micilor momente...
Vezi toate rețetele Carte d’Or
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase