Ochi de elefant

de madi_marin in Prajituri, 25 Apr 2010 | 14057 vizualizari

 

Eu asa stiu ca se numeste salamul de biscuiti cu banana in mijloc. N+am mai facut de mult asa ceva si chiar mi se facuse pofta. A iesit foarte bun si s+a mancat tot odata.

 

INGREDIENTE

  • 300 g biscuiti ( ama vut petit beurre si unii mai moi cu miere)
  • 250 g margarina Delma
  • 100 g ciocolata cu lapte
  • 3 linguri cu cacao neagra Dr. Oetker
  • 4 linguri cu zahar
  • 2 linguri lichior de ciocolata
  • 1 esenta de rom
  • 1 esenta de vanilie
  • 2 linguri cu nuca de cocos
  • 2 linguri cu zahar pudra
  • 1 lingura cu stafide
  • 2 banane

 

Portii: -
Timp de preparare: sub 30 minute

MOD DE PREPARARE RETETA Ochi de elefant:

Biscuitii se rup mai mare intr+un castron.

Se pune un vas pe foc cu zahar, o cana cu apa, cacaoa, lichiorul de ciocolata, esenta de rom si vanilie  si ciocolata. Facem un sirop mai gros pe care il lasam putin la racit apoi turnam peste biscuiti ( s-ar putea sa fie cam mult lichid....dar nu se pune tot odata ca sa nu se inmoaie de tot biscuitii).

Se imparte margarina in doua si jumatate se freaca cu zaharul pudra si cu nuca de cocos. Cealalata jumatate se alifiaza intr-un castron mai mare, apoi peste ea se adauga biscuitii inmuiati in sirop si stafidele. Se amesteca bine.

Pe o folie alimentara se pune stratul de biscuiti, se intinde nu prea subtire, apoi se unge cu margarina cu cocos si se pun bananele. Se ruleaza sub forma de salam, se inchide la capete si se da la rece ( eu l-am tinut de seara pana la pranz a doua zi). Se taie felii.

Daca ti-a placut reteta noastra "Ochi de elefant" nu uita sa-i faci un review.

RETETA IN IMAGINI

Recomandari pentru tine si casa ta

Compact Classic

- 1500 lei
2999.99 lei
1499.99 lei

RETETE RECOMANDATE

COMENTARII (13)

madi_marin 1

26.04.2010, 17:42

Miha....eu asa stiam ca se numeste salamul de biscuiti cu miez de banana....

epurasha2bb 1

29.04.2010, 18:34

ce bun si haios! am vazut prima oara la Oana salam de biscuiti cu banana in mijloc si acum si la tine si taiat asa rondelute si cu denumirea asta e numai bun!

babi5 1

23.01.2014, 17:52

COMENTEAZA

Cele mai

Locul unde vezi ce e nou, ce e hot si ce merita citit!

Chec cu iaurt și vișine – rețeta rapidă pentru un desert pufos

pe 26.06 la 15:16

Salată cu burrata și jamon - Rețeta rapidă și plină de savoare

pe 26.06 la 10:47

Cartofi noi cu brânză de burduf și bacon - Rețeta gustoasă și sățioasă

pe 25.06 la 05:34

Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase

pe 23.06 la 08:47

Pâine umplută cu carne de vită - Rețeta simplă și gustoasă

pe 22.06 la 10:16

TOP
utilizatori

Rocsi

209 puncte

vasimur

140 puncte

MotanLaOale

40 puncte

Sidy

13 puncte

CONTACT

Contact

Bucataras.ro
[email protected]

 
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase
De zeci de ani, Carte d’Or transformă înghețata într-un ritual de răsfăț premium, inspirat din eleganța deserturilor franțuzești și din plăcerea micilor momente...
Vezi toate rețetele Carte d’Or
Clătite cu înghețată și topping crocant - Irezistibil de gustoase